Efendimizin Cuma Hutbesi

Şeyh Seyyid Muhammed Efendimizin

Şeyh Seyyid Omuzu Güçlü (Muhammed bin Ali) Hazretlerinin Türbesi´nin tadilatı ve Mescidinin açılışında irad etmiş olduğu hutbe

Elhamdü lillahi rabbi´l-alemin ve´s-saltu ve´s-selamu ala rasulina muhammedi´v-ve ala alihi ve sahbihi ve sellim

Euzu billahi mineşşaytanirracim bismillahirrahmanirrahim

„ya eyyühellezine amenü´z-kürullahe zikan kesira“ sadakallahu´l-Azim


Ya İlahe´l-Alemin, habibin ve edibin Muhammed (s.a.v) Efendimiz Mekke´den gizlice Medine´ye hicret ederken Kuba´da misafir kaldı.

Oradan ayrılıp hicret yurduna giderken böyle bir ıssız yerde cuma namazı farz oldu. Garibâne ve mahzun bir halde cumayı eda ettiler.

Biz de bu dağlar arasında, Omuzu Güçlü Hazretlerinin yanı başında bir Cuma eda ediyoruz. Bu dağlar ve taşlar çok sevinçlidir.

Çünkü Omuzu Güçlü Hazretleri yıllarca ve yıllarca mahzun, garibane bekler iken kabrinin yanı başında Cuma namazı kılan bir cemaat buldu.

Ya Rabbi, Sen Şahitsin, meleklerin de şahit, bu dağlar ve taşlar da şahittir ki rızay-ı ilahi için, cumanın farzını eda etmek ve böylece senin rızana muvafık olabilmek için burada toplandık.

Habibin ve Edibin Peygamber (s.a.v) Efendimiz Hira dağına giderken dağların ve taşların selamını işitiyor, sağına soluna bakınıyor, bu seslere ve nidalara taaccüp ediyordu.

Şimdi bizler de bu dağların ve taşların seslerini işitiyoruz. Onlar bizlerin burada bulunmasından sevinç duyuyor. Onlar da zikir yapıyor.

Ya Rabbi bizi uzak bir yerde bırakmadın, dönderdin, dolaştırdın Evlad-ı rasul olan, nesli peygamber olan, Habibinin sülalesinden ve soyundan olan Omuzu Güçlü´nün yanı başına getirdin.

Burada Cuma namazını kılmayı ve kıldırmayı nasip eyledin. Böylece bizleri haşir ve cem eyle. Bizleri mahşerde Habibinin neslinin cemaatının içinde haşreyle.

Ya İlahe´l-Alemin, habibinin torunun yanı başında Cuma namazını eda etmeyi nasip ve müesser kılmakla bizleri ulvî bir nimete nail eyledin.

Sana ne kadar şükür ve hamd eylesek azdır.

Cumamızı ve dualarımızı kabul eyle. (amin)

Schreibe einen Kommentar