Hocamızla söyleşi (Zilhicce)

Değerli okuyucular, Mübarek Zilhicce ayında bulunduğumuz şu günlerde zamanımızı en güzel şekilde ibadet ve maneviyat iklimi içerisinde geçirmemizi niyaz ederek bugün sizlerle Değerli Hocamız Seyyid Muhammed Hoca Efendi ile geçmişimize olan sorumluluklarımız hususunda yapmış olduğumuz bir söyleşiyi burada nakletmek istiyorum. 

          “Allah-u zü’l-Celâl, her doğan çocuğu Müslüman olarak göndermiştir. „Küllü mevlûdün yûledu alâ fitrati’l-islam“ bundan dolayı dünyadaki bütün insanlar Müslüman olarak dünyaya geliyor. sonra aile bünyesi Hıristiyan ise o tarafa, Yahudi ise o tarafa hindu ise o tarafa çekiyor nesilleri islam’dan uzaklaştırıyorlar. Anne, babası müslüman olanların yavruları da müslüman olarak kalıyor böyle büyüyor.

             Bizlerin ebâ ve ecdadı müslüman yaşamış bizleri de bu yolda yani tevhidin yolundan ayırmamışlardır. Bizler anneye babaya şükür edeceğiz. Allaha şükür ile beraber anneye ve babaya da şükür edeceğiz. Anne ve babanın bizim üzerimizde sayılmayacak kadar hak ve hukuku vardır. memleketimizin geçmiş nesilleri müslüman yaşamış, köyümüze yani kızılören’e sapık bir inanış girmemiştir. Afrika’da Asya’da böyle toplumların bir kısmı müslümandır, bir kısmı ise başka inanıştadır. bizim toplumda böyle sapık bir nesil gelmemiş ki bizleri de o yöne sevketmediler elhamdülillah. 
           Bizim inancımıza göre köyümünüzün mezarlığında çok evliyaullah vardır. yalnız son nesiller bazı gaflete düştüler, bu mezarlıkta yatan evliyaları görmediler ve görmezlikten geldiler. sizlere söyleyeceğim sözler ecdadın kıymetini bilelim. bizler ne kadar uzakta olursak da onların ruhlarına okuyalım hiç değilse bir fatiha okuyalım. Onlar gelirler bizi bulurlar. hanelerimizi dolaşırlar. bakarlar ki bizler hiç o taraflı değilsek mahzun ve müteessir olur dönerler o hanede onların ruhlarına bir fatiha üç ihlas okumuşlar ise çok sevinirler çünkü ahiret ile dünyanın bir bağı vardır. Geçmişlerin bizlerle bağlantıları vardır. Onlar gelip bizi ziyaret ettiğine göre bu bağı koparmamışlardır. Bunun için Allahdostları ölmemiştir. Onlar yaşıyor hem de huzur ile yaşıyorlar. 

          Ben memleketimin insanlarına derim ki sakının sakının sakının ha!!! geçmişlerimizi unutmayın onların arakasından bir fatiha üç ihlas okuyun onları sevindirin Allah-u zü’l-Celâl de sizleri sevindirir. İnsanlar ne amel yaparsa döner dolaşır gelir onu bulur. Bu okumuş olduğunuz fatiha ve ihlaslar sizi bulacaktır, zayi olmazlar. Öndünç verenin borcu alanın üzerinde kalmaz, döner dolaşır yerini bulur, bu sevaplar sizi bulur huzur bulacaksınız. kabir ile mahşerin arası çok yakındır. birçok akraba ve talukatı gönderdik. Onlar bizlerden hayır ve hasenat bekliyor. hiç olmaz ise okuyalım, çok okuyalım hem de çok tevhid çekelim. Tevhid imanın lezzeti ve mayasıdır. imanımızı korumuş ve kollaştırmış oluruz zikre devam edelim. bizim yolumuz ehl-i beyt yoludur. Bizim yolumuzda devam eden kervan gibi çekip giden veliler vardır. Başta Abdülkadir Geylanî gibi. onların himmetini istemek,peygamberin şefaatini istemek, Allah’ın merhametini rahmetini istemek bizim manen borcumuzdur. bunu ödememiz gereklidir. selam ve sevgilerimle. hürmetlerimi sunarım.“

28 Kasım 2008 Tarihinde Efendimizden Kayda Alinmistir.

Muhammediye.Net

Schreibe einen Kommentar